петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Путин ќе се сретне со палестинскиот лидер Абас

putini

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин ќе има средба денеска со палестинскиот лидер Махмуд Абас фокусирана на блискоисточните мировни преговори, пренесува МИА.

– Двајцата лидери ќе имаат разговори кои се однесуваат на клучни аспекти на руско-палестинските односи и нивната иднина, а посебно внимание ќе посветат на трговијата, економијата и хуманитарни сектори, се вели во соопштение од Кремљ.

Ќе бидат разменети идеи за проценка на израелско-палестинските преговори и други проблематични регионални ситуации.

Абас денеска ќе има средба и со рускиот премиер Дмитриј Медведев со кој ќе разговара за економски и инвестициски прашања. Се очекува потпишување на неколку меѓувладини договори за време на тридневната посета на Русија.

Најчитани вести