понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин: Крим го искористи правото кое му е дадено на Косово

Ситуацијата со Крим е идентична со Косово, смета рускиот претседател Владимир Путин кој говореше денеска во рускиот парламент

putin vo parlament

Поврзани вести

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска во парламентот изјави дека Крим го искористи правото кое му е дадено на Косово.

„Кримските власти се повикани како и за косовскиот преседан кој нашите западни партнери сами го создадоа. Со свои раце. Ситуацијата е апсолутно аналогна на кримската. Признаа дека одвојувањето на Косово од Србија е легитимно, покажувајќи дека никаква дозвола на централната власт за одвојување на дел од државата не е потребно,“изјави тој.

Рускиот претседател Владимир Путин формално го извести рускиот парламент за барањето на Симферопољ, Крим да се соедини со Русија, укажувајќи дека реферндумот за статусот е одржан во согласност со демократските процедури и меѓународно право, нагласувајќи дека Русија не можела а да не одговори на молбата за помош, бидејќи тоа би било предавство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести