вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Путин: Москва не може да гледа од страна додека се убиваат луѓе

путин-4-

Последни вести

Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави дека Москва не може да гледа од страна додека луѓе се убиваат во Украина. Тој, запрашан, за време на интервјуто на руската државна телевизија дали може да предвиди кога ќе заврши кризата во Украина, одговори дека тоа во голема мера зависи од политичката волја на украинските власти.

Во интервјуто, Путин вели и дека под итно мора да се започнат суштински разговори за прашањата за политичката организација на општеството и државноста на југоисточна Украина со цел да се заштитат законските интереси на сите луѓе кои живеат таму.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести