сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Путин му ја честита победата на Ердоган на референдумот

Во телефонскиот разговор со Ердоган рускиот претседател разговарал и за засилените напори за нормализација на врските и го истакнал значењето на заедничката работа на засилување на примирјето во Сирија, пренесоа британските медиуми.

133236069

Последни вести

Рускиот претседател  Владимир Путин вечерва му честиташе на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за победата на референдумот.

Во телефонскиот разговор со Ердоган рускиот претседател разговарал и за засилените напори за нормализација на врските и го истакнал значењето на заедничката работа на засилување на примирјето во Сирија, пренесоа британските медиуми.

Ова го потврди и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесе ТАСС.

Како што се наведува, двајцата претседатели разговарале и за меѓународната истрага по повод наводниот напад со хемиско оружје во Сирија.

Најчитани вести