Свет

Путин му подари „калашњиков“ на египетскиот претседател

Путин му подари „калашњиков“ на египетскиот претседател

Рускиот претседател Владимир Путин му подарил автоматска пушка АК-47 „калашњиков“ на египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси, за време на нивната средба во Каиро, пишува МИА.

Дводневната посета на Путин на Египет, каде тој престојува како гостин на Ал Сиси, е целосно минимизирана од британските весници, но дел од нив ја прикажуваат фотографијата на која рускиот претседател на својот домаќин му ја предава пушката, вадејќи ја од специјално направена кутија.

Рускиот претседател е остро обвинуван во САД и на Западот, дека го „разгорува конфликтот“ во Источна Украина, како и дека освен оружје, бунтовниците ги помага и со воена сила, но во египетскиот главен град тој бил пречекан како „голем пријател на Египет“.

Египетскиот весник „Ал Ахрам“ кој важи за близок до владата, го прогласи Путин за „херој на нашето време“ и му посветува две страници од своето издание.

Според лондонските аналитичари, средбата на двајцата претседатели и топлото добродејде за рускиот претседател треба да биде порака за меѓународната јавност, посебно за критичарите на Путин и на Ал Сиси во странство, како и порака до руската и до египетската јавност.

Путин настојува да им покаже на сите дека Русија не е изолирана, како што тоа се прикажува на Западот и оставена без влијателни партнери.

Ал Сиси, пак, со посетата на рускиот претседател, настојува на сите надвор и дома, да им покаже дека Египет не му е „благодарен“ на Западот, ниту е исклучиво приврзан за него, туку дека сам ги избира пријателите и политичките партнери.

Египетско-рускиот самит, сепак, не се организира само за пропагандни цели,па Путин и Ал Сиси разговарале за натамошно унапредување на економските и трговските врски.

Само за една година, размената меѓу двете земји е зголемена за 50 отсто,што покажува дека Русија станува клучен партнер на Египет, откако западната политичка јавност почна со осуди задушувањето на отпорот на исламистите, по симнувањето од власт на исламистичкиот претседател Мохамед Морси и забраната на Муслиманското братство.

По ноемвриската посета на руските министри за надворешни работи и за одбрана на Каиро се очекува постигнување на договор во вредност од три милијарди долари за продавање на руски авиони „Миг 29“ и борбени хеликоптери, на египетската армија.

Во Лондон се верува дека во дијалогот за меѓународните прашања, Путин и Ал Сиси разговарале за Блискиот исток, а посебно за ситуациите во Сирија, Либија и Ирак, како и за израелско-палестинскиот конфликт.

Во времето на Студената војна, Египет и тогашниот Советски Сојуз имаа мошне блиски политички и економски односи. Тоа почна во времето на Гамал Абдел Насер, а потоа продолжи и во времето на Анвар ал Садат, иако тој прв го отвори Египет и кон Западот. Во годините на Хосни Мубарак, египетската политика целосно беше свртена кон САД и Западот кој во Каиро гледаа како на свој стратешки партнер.

Русија и Египет сепак, денеска потпишаа серија билатерални договори, вклучително и за соработка во областа на атомската енергија. Шефот на „Росатом“ Сергеј Кириенко и министерот за електрична енергија и енергетика Мохамед Шакер потпишаа договор за развој на проект за изградба на АЕЦ на територија на Египет.

Министерот за економски развој на Русија Алексеј Улкаев и министерот за инвестиции на Египет Ашраф Салман потпишаа меморандум за меѓусебно разбирање со цел привлекување на инвестиции и учество во изградба на објекти на територијата на Египет.

Шефот на рускиот фонд за директни инвестиции Кирил Дмитриев и Ашраф Салман потпишаа меморандум за меѓусебно разбирање и развој на инвестициската соработка.

Според постигнатите договори рускиот фонд ќе го поддржи египетското министерство за инвестиции во сите етапи за создавање на инвестициски фонд на Египет.

Путин и Ас Сиси денеска имаа средба во четири очи зад затворени врати. По средбата, продолжија консултации во проширен состав, јави ТАСС.