четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин му порача на Берлускони, НАТО не може да ме сопре!

berluskoni i putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин во разговор со својот пријател Силвио Берлускони му кажал дека НАТО сојузот не може да ги сопре неговите царски амбиции.

Оваа вест се појавила непосреднo по изјавите на претставникот на НАТО алијансата дека преку 3000 руски војници се наоѓаат во Украина како и неколку стотици тенкови со знаме на Руската федерација се таму.Италијанските медиуми пренесоа дека Силвио Берлускони презел улога на посредник меѓу Путин и западните сили, а првите впечатоци на некогашниот италијански премиер се дека Путин нема намера да се откаже од своите планови .

Дури и го цитираше рускиот претседател дека јасно му кажал дека не можело да биде сопрен.

Путин исто така порачал дека Русија е за мирно решение без судири, но дека исто така е повеќе од подготвена да одговори на било каква агресија.

„Нашите партнери би требало да сфатат дека најдобро е да не се закачаат со нас. Но, мислам дека никој не помислува да влезе во судир од големи размери со Русија. Сакам да ве потсетам дека Русија е една од водечките нуклеарни сили,“ нагласил недавно рускиот претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести