сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Путин на Буш постариот за роденден му подарил портрет

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот прослави вчера 90-ти роденден, а честитки по телефон му упатил и претседателот на Русија Владимир Путин.

454318_bus-slike-reuters_f

Поврзани вести

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот прослави вчера 90-ти роденден, а честитки по телефон му упатил и претседателот на Русија Владимир Путин.

Како што пренесува „Бизнис инсајдер“, Путин на Буш му испратил подарок портрет.

„Тоа е првиот портрет на Буш постариот како млад потполковник во морнарицата, во бела униформа“, изјавил портпаролот на поранешниот претседател на САД Џим Мекграт.

„Владимир Путин му го честитал 90-тиот роденден на Џорџ В. Буш“ стои напишано на профилот на Кремљ на Твитер во англиска верзија.

Изгледа дека во Кремљ се проткајала грешка, бидејќи Џорџ В.Буш е син на Џорџ Буш постариот.

Медиумите потсетуваат дека Џорџ Буш помладиот е познат по сликање портрети на државници, меѓу останатите и Владимир Путин.

Буш постариот вчера го прослави својот роденден со скок со падобран.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести