понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Путин: На есен ќе имаголема гасна криза

Рускиот премиер Дмитриј Медведев оценил дека оживувањето на мировните преговори во Украина ќе биде многу потешко, бидејќи, како што наведува, украинскиот претседател Петро Порошенко направил драматична грешка со укинувањето на примирјето. Рускиот премиер предвидел „голема гасна криза на есен“ заради нерешените прашања околу гасот меѓу Русија и Украина.

Dmitry-Medvedev_1396075c

Последни вести

Рускиот премиер Дмитриј Медведев оценил дека оживувањето на мировните преговори во Украина ќе биде многу потешко, бидејќи, како што наведува, украинскиот претседател Петро Порошенко направил драматична грешка со укинувањето на примирјето. Рускиот премиер предвидел „голема гасна криза на есен“ заради нерешените прашања околу гасот меѓу Русија и Украина.

„Со укинувањето на примирјето, украинскиот претседател Петро Порошенко, направи драматична грешка. Тоа ќе предизвика повеќе жртви. И тој сега лично е одговорен за нив“, напишал Медведев на својот Феејсбук профил.

„Постојат правила на војување“ осбразложил Медведев мислејќи на преговорите за мир меѓу завојуваните страни на истокот на Украина.

„Украина не плаќа за гасот. Нејзиниот долг е огромен. Тие земаат гас од подземните резервоари. На есен ќе им голема гасна криза“,објавил Медведев на својот профил.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести