петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Путин нареди да се стават под контрола цените на вотката

putin-vladimir_thumb_medium380_0

Последни вести

Претседателот на Русија Владимир Путин нареди да се стават под контрола растечките цени на вотката, додека се бори да ја сочува својата популарност во екот на зголемената економска криза, пишува Ројтерс.

Путин на владината седница рече дека високите цени на вотката ќе го зголемат нелегалното производство кое ќе ги зголеми ризиците за здравјето на луѓето.

Русија во моментов се соочува со најлошата економска криза од 1998 година, а популарноста на Пурин се заснова врз неговата репутација дека обезбедува просперитет и стабилност во земјата.

-Зголемените цени на вотката ќе доведат само до зголемено конзумирање на нелегално произведена вотка. Сметам дека релевантните структури треба тоа да го земат во предвид, изјави Путин кој е познат по промовирањето на здрав живот.

Според истражувањата спроведени од најпознатите меѓународни универзитети минатата година една четвртина од Русите умираат пред да навршат 60 години токму поради тоа што конзумираат големи количини на алкохол, посебно вотка.

Цената на вотката годинава се зголеми за околу 30 отсто. Се очекува дека следната година земјата ќе падне во рецесија поради санкциите од Западот заради кризата во Украина.

Најчитани вести