петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Путин нареди повлекување на војската

Ukraine

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин, наредил делумно повлекување на руските трупи од граничното подрачје на Украина, соопшти германската влада.

Путин преку телефонски разговор ја информирал германската канцеларка, Ангела Меркел, дека наредил делумно повлекување на војската која што се наоѓа во близина на украинската граница. Илјадници руски војници се’ уште ќе останат во близина руско- украинската граница.

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Волтер Штајнмаер го поздравил делумното повлекување на руските војници од украинската граница.

Тој истакнал дека повлекувањето е „мал сигнал“ за намалување на тензиите кои што веќе долго време траат во таа област.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести