среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Путин наскоро во посета на Србија

Рускиот претседател Владимир Путин доаѓа во официјална посета на Србија на 19 октомври.

putin

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин доаѓа во официјална посета на Србија на 19 октомври.

Во Белград доаѓа во период кога српските власти се наоѓаат под притисок од страна на ЕУ дека не можат да развиваат премногу тесни врски со официјална Москва, а од друга страна да се залагаат за што поскоро членство во Унијата.

Путин во Белград ќе има средби со претседателот Томислав Николиќ и со премиерот Александар Вучиќ.  Главна тема се очекува да бидат случувањата околу изградбата на „Јужниот тек“.

Се очекува двете страни да дадат цврсти гаранции дека проектот ќе се реализира.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести