среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Путин: НАТО го користи конфликтот во Украина за да се врати во живот

70th anniversary of the Allied landings on D-day

Последни вести

НАТО го користи конфликтот во Украина за да се врати во живот, изјави рускиот претседател Владимир Путин, цитиран од светските новински агенции, пренесува Нетпрес.

– Кризата во Украина, која во суштина беше испровоцирана и создадена од некои од нашите западни партнери, моментно се користи за реанимирање на тој воен блок. Русија многупати предупредувала дека треба да дава одговор на такви дејствија и да презема адекватни мерки, за да ја гарантира својата безбедност, рекол Путин на средба во Москва, за плановите на земјата за модернизирање на нејзиниот оружен арсенал.

Тој додал дека неговата земја, е фокусирана на разработувањето на нови стратешки нуклеарни оружја, на воздушно-вселенска одбрана и на конвенционални оружја со висока прецизност.

Путин дополнил дека Руската федерација не намерава да ги нарушува искуствата и соработката со своите странски партнери и дека земјата нема да влегува во нов натпревар во вооружување и покрај тоа што „некои сили го сакаат токму тоа“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести