четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Путин не го поддржуваат 31 отсто од Русите

putin

Поврзани вести

Дури 31 отсто од Русите не ги поддржуваат активностите на претседателот Владимир Путин, се наведува во студија на независниот институт „Левада центар“, спроведена од 15 до 18 ноември и пренесув рускиот весник „Ведомости“. Ова е највисоко ниво на неодобрување за последните 12 години.

Според анкетата, 47 отсто од Русите го поддржуваат претседателот, а другите 16 отсто признаваат дека не се доволно добро информирани за ова прашање.

При тоа општиот впечаток на руските граѓани за Путин засега е позитивен, повеќе од половина од испитаниците, односно 52 отсто веруваат во политиката на претседателот.

Намалувањето на рејтингот на власта се случува на позадината на зголемувањето на цените на храната и бензинот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести