недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Путин: Не го сакаме враќањето на СССР, но никој не ни верува

путин-4-

Последни вести

Русија не се обидува повторно да го воспостави Советскиот Сојуз, изјави рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека проблемот е што „никој не сака да поверува во тоа“.

-Кога станува збор за Украина и другите републики од поранешниот СССР, сигурен сум дека нашите партнери не работат во интерес на Украина, туку работат на спречување на повторното создавање на СССР, рече Путин во синоќа емитуваниот документарец „Светски поредок“, пренесува МИА.

„Никој не сака да верува дека ние не се обидуваме да го вратиме Советскиот Сојуз“, истакна рускиот претседател.

Во документарецот емитуван на каналот „Росија 1“ Путин, исто така, ја критикуваше интервенцијата на Западот на северот од Африка и на Блискиот Исток.

-Не можете само така да воведете своја верзија на демократијата и доброто и злото за луѓето од други култури, друга вера и традиција, и тоа на тој механички, автоматски начин, истакна Путин.

„Се чини дека Западот мисли дека е непогрешлив, но кога ќе дојде време за преземање одговорност, нив нигде ги нема“, наведе рускиот претседател.

Најчитани вести