четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Путин: Нови избори најдобро решение за Украина

Путин денеска разговарал со повеќе европски лидери околу ситуацијата во Украина

vladimir-putin-650x396

Поврзани вести

Рускиот претседател Путин разговарал денеска со Дејвид Камерон, Херман ван Ромпуј и Ангела Меркел за ситуацијата во Украина.

Путин е согласен со британскиот премиер Камерон дека слободни и фер избори во Украина е најдобар начин да се обезбеди позитивна иднина за земјата, пренесува Ројтерес.

Камерон за кризата во Украина разговарал телефонски со Путин, како што се соопштува од кабинетот на Камерон, двајцата соговорници се согласиле дека територијалниот интегритет на Украина не треба да се доведува во прашање.

Сите изразиле согласност околу тоа дека состојбата во Украина мора што поскоро да се нормализира. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров разговарал со американскиот државен секретар Џон Кери и двајцата повикале на мир во Украина. Лавров ја истакнал потребата да се зауздаат екстремните радикали во Украина. Кери по разговорот со рускиот колега изјавил дека Русија е подготвена да помогне да се избегне економски колапс во Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести