вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин отвора сметка во „санкционираната“ Банка на Русија

Москва денеска соопшти дека ненајавено „виза“ и „мастеркард“ не даваат услуги за клиентите на Банката на Русија чијшто капитал е проценет на 12 милијарди долари.

putin na telefon

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин во иднина ќе прима плата преку Банката на Русија која од вчера се наоѓа на мета на американските економски санкции. Путин и нареди на Централната банка да ја заштити банката и да ја овозможи сета неопходна помош на клиентите.

Путин истакна дека оваа банка која се најде на удар на американските санкции нема никаква врска со кризата во Украина, пренесуваат руските медиуми.

Москва денеска соопшти дека ненајавено „виза“ и „мастеркард“ не даваат услуги за клиентите на Банката на Русија чијшто капитал е проценет на 12 милијарди долари.

Путин изјави дека до сега немал отворена сметка во таа банка, но дека ќе отвори и преку неа ќе прима плата.Вашингтон вчера воведе санкции на Банката на Русија каде што најголем акционер е претседателот на бордот на директори на оваа банка Јуриј Ковалчук.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести