вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Путин планира да го укине интернетот во цела Русија

Тоа би бил последен медиум во Русија кој не е под државна контрола, бидејќи повеќето од медиумите во Москва „играат како што им диктира Кремљ“.

putin

Последни вести

Доколку дојде до воени судири, или сериозни демонострации во Русија, во земјата би можело да се укине пристапот до интернет, најавиле високи руски функционери.

Претседателот Владимир Путин, ќе претседава со советот за безбедност денеска, кој меѓу другото, треба да се занимаава и со тоа како Москва да го укине интернетот во Русија, во „краен случај“. Целта на ова е да се зајакне контролата врз содржините на интернет, како место каде што се организираат и собираат опозиционерите.

Планот на Путин е и домеинот РУ .да се доведе под контрола на државата.

Тоа би бил последен медиум во Русија кој не е под државна контрола, бидејќи повеќето од медиумите во Москва „играат како што им диктира Кремљ“.

Интернетот остана ретко место за дискусии и слободен говор во Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести