вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 3

Путин повика на обновување на односите со ЕУ

putin

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин повика денеска на обновување на односите со ЕУ, истакнувајќи дека Унијата и понатаму е клучен трговски партнер на Москва.

– Русија е подготвена да се најде на половина пат со Европа, но во прашање не е еднонасочен сообраќај, изјави Путин на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург.

Тој предложи почеток на преговорите со ЕУ за техничка соработка, како прв чекор во обновување на односите.

Путин оцени дека неодамнешните средби со претставници на германски и француски бизнис кругови покажале дека европските деловни лидери се подготвени и сакаат да соработуваат со Русија.

– Треба да ја вратиме довербата во руско-европските односи и да го обновиме нивото на интеракција, порача рускиот претседател.

Најчитани вести