вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Путин против воздушните напади на исламистите без одобрување на ОН

putin

Последни вести

Руското министерство за надворешни работи се огласи по повод можните воздушни напади на исламистичките милитанти во Сирија, изнесувајќи јавно противење на таквата акција без согласност на Советот за безбедност на ОН, сметајќи ја чин на агресија.

„Барак Обама зборуваше за можни директни воздушни напади на американските вооружени сили за положбата на Исламската држава во Сирија без дозвола на нејзината легитино избрана Влада,“ изјавио Александар Лукачевиќ, портпарол на руското министерство за надворешни работи.

„Таквиот потег, додека не постои резолуција на Советот на безбедност би бил јасен чин на агресија и кршење на меѓународното право,“ додаде Лукачевич.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести