четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Путин работи по руско-белоруската интеграција

putin-lukasenko

Поврзани вести

Заедничката дејност на Русија и Белорусија во рамките на заедничката Федерална држава „е од значење за сите учесници во интегративните процеси“, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Тој разговарал во Москва со белорускиот колега Александар Лукашенко, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Руско-белоруската интеграција има разработен распоред“, посочи Путин.

„Сојузната држава меѓу Русија и Белорусија веќе докажа дека е ефикасна формација“, истакнал на средбата Лукашенко, заблагодариувајќи му се на рускиот лидер за вчерашната плодотворна работа на Врховниот евроазиски економски совет кој заседавал во Москва. Овој совет е највисокиот управен орган на Царинскиот сојуз и единствен економско пристранство, вклучувајќи ги државните и владините шефови на земјите учеснички.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести