Путин разговарал со Јанукович, но не го советувал за ситуацијата во Украина

103

Рускиот претседател Владимир Путин не му давал совети на украинскиот колега Виктор Јанукович за кризата што ја доживува земјата во последните три месеци, пренесе „АФП“.

„Рускиот претседател никогаш не му давал и нема да му дава совети на украинскиот колега што треба да направи или да не прави со ситуацијата во неговата земја“, изјавил портпаролот на Путин, додавајќи дека рускиот претседател има намера и во иднина да не го менува начинот на однесување кон Украина.

Сепак портпаролот потврдил дека Путин и Јанукович спроведоа телефонски разговор во текот на вчерашната ноќ кога Киев беше потресен од крвави судири.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.