понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин разговарал со Јанукович, но не го советувал за ситуацијата во Украина

putin janukovic

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин не му давал совети на украинскиот колега Виктор Јанукович за кризата што ја доживува земјата во последните три месеци, пренесе „АФП“.

„Рускиот претседател никогаш не му давал и нема да му дава совети на украинскиот колега што треба да направи или да не прави со ситуацијата во неговата земја“, изјавил портпаролот на Путин, додавајќи дека рускиот претседател има намера и во иднина да не го менува начинот на однесување кон Украина.

Сепак портпаролот потврдил дека Путин и Јанукович спроведоа телефонски разговор во текот на вчерашната ноќ кога Киев беше потресен од крвави судири.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести