недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Путин размислува за амнестија на Ходорковски и Pussy Riot

Рускиот лидер Владимир Путин би можел до крајот на годинава ги амнестира поранешниот нафтен магнат Михаил Ходорковски и двете членки на панк групата Pussy Riot, изјави синоќа советник на Кремљ за човекови права.

g_pusi-rajot

Поврзани вести

Според советникот, рускиот претседател во септември побарал од својот совет за човекови права да му образложат предлози за амнестија по повод 20-годишнината од рускито постсоветски устав од декември 1993 година.

По средбата со Путин, претседателот на советот Михаил Федотов изјави за медиумите дека верува оти Михаил Ходорковски и двете членки на Pussy Riot, Надежда Толоконикова и Марија Алокина ќе бидат опфатени со амнестијата.

„Мислам дека тоа ќе биде така”, рекол Федотов пред новинарите, додавајќи дека станува збор за „ненасилни кривични дела”.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести