петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Путин: Русија не го контролира Сноуден

putin-botoks

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва не контролира поранешниот работник на Агенцијата за национална безбедност (АНС), Едвард Сноуден, кој има привремен азил во Русија, пренесе „АП“.

Путин изјави дека сите откритија, објавени од Сноуден, произлегле од материјали, што тој ги има обезбедено пред да дојде во Русија. Претседателот потсети дека Русија му дала азил на Сноуден, под услов престане да им штети на САД.

Според рускиот претседател, тие двајца никогаш не се сретнале, а руските агенции за безбедност не работеле со него и не го испрашувале за ништо поврзано со активностите на АНС против Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести