вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Путин: Руската војска се повлекува поради украинските претседателски избори

Украина соопшти дека руските војници, се преместиле на најмалку 10 километри од границата на Украина, но не и целосно.

Vladimir Putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека им наредил повлекување на војниците по должината на украинската граница за да помогне да се создадат „поволни услови” за претстојните украинските претседателски избори закажани на 25 мај.

Украина соопшти дека руските војници, се преместиле на најмалку 10 километри од границата на Украина, но не и целосно.

САД регистрирале движење на некои руски војници, но не и големо повлекување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести