петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Путин: Санкциите го попречуваат мировниот процес во Украина

putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Влаздимир Путин изјави денеска дека новите санкции од Запад против Русија воведени се со намера да се попречат напорите за воспоставување мир во Украина и оти Москва разгледува контрамерки.

Во изјава по состанок на Шангајската организација за соработка, Путин нагласи дека санкциите делуваат како „малку чудно“, од аспект на мировниот процес.

– Кога ситуацијата се движи кон мирно решение, се повлекуваат потези со намера да се попречи мировниот процес, изјави Путин во главниот град на Таџикистан.

– Уверени сме одамна дека санкциите како инструмент на надворешната политика, не се ефикасни и практично никогаш не даваат резултати. Исто така и политиката на санкции нанесува извесна штета дури и на оние што ги спроведуваат, додаде тој. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести