сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Путин се сретна со јапонскиот премиер Абе

putin_2836730b

Последни вести

Во рамки на средбата помеѓу претседателот на Русија, Владимир Путин со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, која се одржа денеска во Пекинг била разгледана ситуацијата во Украина, работата врз мировниот договор меѓу Русија и Јапонија и шансите за посета на рускиот претседател на Јапонија.

Путин и Абе се сретнаа на самитот на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК), што денеска почна во кинеската престолнина.

Двајцата ја потврдиле „подготвеноста да продолжат со контактите за сите активности, вклучувајќи го и продолжувањето на работата врз мировниот договор“.

– Путин и Абе, исто така, направија преглед на билатералните проекти за трговско-економската соработка, што беа усогласени при последната посета на  јапонскиот премиер на Русија, забележа портпаролот на Кремљ, ДмитријПесков.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести