вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Путин се закани: Русија ќе ги намали испораките на гас

putin_2836730b

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека неговата земја ќе ги намали испораките на гас за европските потрпшувачи, доколку Украина незаконски одзема дел од количествата на енрегенсот што транзитираат низ нејзина територија.

– Има големи ризици за транзитот. Ако утврдиме дека нашите украински партнери, како и во текот на 2008 година, почнат незаконски да одземаат наш гас од извозниот гасоводен систем, ние како и во 2008 година постепено ќе ги намалуваме испораките според обемот на украденото, рече  Путин.

Шефот на руската држава потенцита дека, сепак, се надева оти нема да дојде до тоа.

Нема да има никаква криза, предизвикана од руски официјални претставници, кои се одговорни за соработката со Европа, изјави тој.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести