понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин: Стандардите на ЕУ ќе направат од Украина земјоделски додаток

putin

Поврзани вести

Претседателот на Русија, Владимир Путин, одржува голема прес-конференција на која директно одговара на новинарски прашања, пренесе „Интерфакс“.

„Ако Украина ги прифати техничките стандарди на ЕУ, ништо нема да можат да ни продадат. Таа ќе стане така наречен ‘земјоделски додаток’. Сметам дека токму тоа ги загрижува украинските колеги денес“, изјавил Владимир Путин.

„Слична е ситуацијата во индустријата. Мотори за хеликоптери речиси 100 отсто купуваме од странство, вклучувајќи и од Украна. Сега почнавме да градиме втора фабрика за авио-мотори крај Санкт Петербург. Каде ќе се продаваат во Европа ли? Се сомневам. Сигурно е можно, но многу тешко“, истакнал Путин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести