вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Путин: Украина е одговорна за падот на авионот

Тој истакна дека несреќата не би се случила доколку Киев не ја започнеше офанзивата против проруските сили на исток на државата.

Russia's President Vladimir Putin talks to reporters during a meeting in Brasilia

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин изјави дека украинските власти се одговорни за падот на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ над источна Украина.

Тој истакна дека несреќата не би се случила доколку Киев не ја започнеше офанзивата против проруските сили на исток на државата.

„Оваа трагедија немаше да се случи ако на ова подрачје владееше мир или барем воените операции да не беа во тек, рече Путин и додаде дека нема сомнеж дека владата на државата, над која се урна авионот е виновна за оваа страшна трагедија.

Тој истакна дека побарал од својата влада да направи се што е можно, за да помогне во истрага на инцидентот.

„Ќе направиме се што е можно за да се добие објективна слика за она што се случи. Оваа несреќа е потполно неприфатлива“, изјави рускиот претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести