сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин: Украина е сведок на вооружен напад на моќ и антивладини протести

putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин во моментов одржува прес конференција за ситуацијата во Украина.

Претседателот на Русија Владимир Путин ги окарактеризира настаните во Украина како неуставен државен удар и вооружено освојување на власта.

„Оценката за она што се случува во Киев, во Украина како целина, проценката може да биде само една – тоа е неуставен државен удар и вооружено освојување на власта“, изјави Путин пред новинарите.

Претседатлот истакна дека „Украина е сведок на вооружен напад на моќ и антивладини протести“, додавајќи дека Виктор Јанукович се’ уште е легитимен претседател на Украина.

За Путин Парламентот на Украина е делумно легитимен, а вршител на должноста претседател на земјата нема.

„Дали овие власти се легитимни? Парламентот – делумно да, сето останато – не. Тука не може да се зборува за легитимност на вршителот на должноста претседател“, рече Путин пред новинарите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести