недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Путин: Украинските сили го бомбардираат местото на несреќата на малезискиот авион

hi-putin-852-cp-03451715-8col

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин ги обвини украинските сили дека постојано вршат артилериски напади во реонот на несреќата на малезискиот авион, кој се урна во јули на украинска територија, и оневозможуваат објективна истрага за инцидентот, објави МИА. 

– Не се проруските сепаратисти, туку спротивната страна е таа која не им дозволува на меѓународните експерти да работат на местото на несреќата, бидејќи постојано напаѓа во оваа област, изјави Путин за време на средбата со малезискиот премиер Наџиб Разак во Пекинг.

Тој изрази задоволство од фактот што на малезиските експерти конечно им било дозволено да учествуваат во истрагата за авионската несреќа, при што загинаа 298 лица.

Путин уште еднаш им изрази „најискрено сочувство на семејствата на жртвите и на целиот пријателски народ на Малезија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести