петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Путин во Белград ќе пристигне со 150 луѓе

522401_putin-ap_f

Последни вести

Рускиот амбасадор во Србија, Александар Чепурин изнесе нови детали за посетата на претседателот на Русија, Владимир Путин кој во Белград ќе пристигне на 16 октомври. Лидерот на Руската Федерација ќе се обрати пред народот во текот на дефилето на војската на Србија.

Путин ќе се сретне со претседателот Томислав Николиќ и премиерот Александар Вучиќ, а ќе присуствува и на потпишувањето на неколку значајни билатерални договори.Тој ќе учевствува и на воената парада по повод 70 години од ослободување на Белград, при што ќе се обрати на присутните.

Моќниот светски лидер нема да носи никакви ултиматуми или специјални барања.Москва е задоволна од избалансираниот став на Србија околу украинската криза.

Руската државна делегација ќе брои 150 луѓе и ќе слетаат со три авиони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести