петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Путин во посета на Австрија, ЕУ негодува

Иако шефовите на европските држави изразуваат негодување, најголемиот број Австријци ја поддржуваат одлуката на претседателот Фишер официјално да го прими Путин

putin

Поврзани вести

Претседателот на Русија, Владимир Путин ќе допатува денеска попладне во посета на Виена каде што ќе се сретне со австрискиот државне врв, што наиде на критика од редовите на ЕУ.Путин, со најголеми воени и државни почести ќе го дочека претседателот на Австрија Хајнц Фишер, по што ќе разговара со австрискиот канцелар Вернер Фајман.

Во ЕУ не владее големо воодушевување поради посетата на Путин на Австрија.Па, така шефот на шведската дипломатија Карл Билт порача дека неговата земја не би го повикала Путин поради актуелната криза во Украина.Тој изјави дека Путин се обидува да направи раздор во ЕУ и дека Русите секогаш тоа го прават кога ситуацијата е тешка.

Иако шефовите на европските држави изразуваат негодување, најголемиот број Австријци ја поддржуваат одлуката на претседателот Фишер официјално да го прими Путин.

Посетата како што е најавено треба да послужи за понатамошно продлабочување на односите меѓу Виена и Москва. На дневен ред ќе се најдат договорите од областа на туризмот, науката, економијата како и меѓусебната помош во случај на елементарни непогоди.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести