вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин во Србија одликуван со највисок орден

orden

Последни вести

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска го одликуваше рускиот претседател Владимир Путин со највисокото признание – „Орден на Република Србија“ на голем златен венец.

Николиќ во српската Палата му се обрати на Путин на руски јазик кажувајќи му дека го одликува.

orden1

Станува збор за орден од прв степен, а рускиот претседател е првиот и засега едниствениот на кому ќе му биде доделен „за исклучителни заслуги во развивање и зацврстување на мирољубива соработка и пријателски односи помеѓу Србија и Руската Федерација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести