сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Путин: Војна со Украина е апокалиптично сценарио

Vladimir Putin

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војна во соседна Украина веројатно не е можна и дека договорот од Минск е најдобар начин за стабилизација на земјата.

Војната би било апокалиптично сценарио и мислам дека тоа нема да се случи. На Европа не и е во интерес тоа, а ниту на Русија, изјави Путин во интервју за руската телевизија.

Тој уште еднаш демантираше вмешаност на Русија во конфликтот во Украина, додека оттаму повторно ја обвинуваат Москва за кршење на примирјето и дека не се во можност да го повлечат тешкото вооружување зашто бунтовниците постојано ги гранатираат.

 

Најчитани вести