четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

„Путине, ќе го ослободиме Кавказ во името на Алах“

avar

Поврзани вести

Припадници на „Исламската држава“ преку видео снимка му се заканија на рускиот претседател Владимир Путин дека ќе ги ослободат Кавказ и Чеченија во името на Алах.

На видеото џихадистот зборува од кабината на борбен авион и автомобил на територијата на ИД, на воен аеродром во Табак, сириската покраина Ракот.

Конкретно, тој тврди дека “џихадисти имаат намера да ги ослободат Чеченија и Кавказ по милоста на Алах”. Снимката е придружена со превод на руски јазик.

”Оваа порака е до тебе Путин. Тоа е твој авион кој ти си го испратил на Башар, а ние ќе ти го вратиме. Помни  го тоа! Тронот веќе ти се ниша и е под закана. Тој ќе падне, кога ние ќе дојдеме кај тебе со помош на Алах. Веќе сме на пат со помош на Алах “, вели уште исламистот.

Во записот исламистите исто дека велат дека Башар ал Асад  е свиња и дека наскоро тие ќе пристигнат кај сирискиот претседател со авиони. Покрај тоа, ИД се закани до сирискиот претседател Башар Асад дека ќе  започнат војна со владините сили во воздухот. На крајот на август “Исламската држава”  го зазеде аеродромот во Табак. Во рацете на џихадистите сега има и тешко вооружување, тенкови и авиони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести