недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Путин: Лично го избрав Сочи за Олимпијадата

„Посебно ми е драго да видам што се случува овде, бидејќи лично ја избрав оваа локација,“ изјави Путин.

putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека своевремено лично го избрал Сочи за место каде што ќе бидат одржани Олимписките игри.

Путин, во документарецот кој го снимаше руската државна телевизија изјави дека членовите на Меѓународниот олимписки комитет го поддржале барањето на Русија во 2007 година да биде домаќин на на Олимпијадата, како што ја поддржуваат и денешна Русија.

Дел од филмот бил емитуван синоќа, а филмот целосно ќе биде емитуван по отворањето на игрите на 7 февруари.

„Посебно ми е драго да видам што се случува овде, бидејќи лично ја избрав оваа локација,“ изјави Путин.

Рускиот претседател лично се ангажирал во поднесување на барање за одржување на ЗОИ во Сочи, и како што забележа француската агенција, нешто што ретко се случува по Втората светска војна.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести