недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Работел како наставник со лажна диплома

Поврзани вести

Кривична пријава за триесет и седумгодишниот К.М. кој со лажна диплома работел како наставник во ОУ „Хасан Тасими“ во с.Седларево.

Тој во текот на 2012 година, од Факултетот по природни науки при Универзитетот во Тирана обезбедил диплома, која подоцна ја фалсификувал, а потоа ја доставил до Министерството за образование и наука на Р. Македонија за што му е издадено решение за високо образовна квалификација и се вработил како наставник. По преземени мерки е утврдено дека се работи за фалсификувана диплома.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести