среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Работилница за превенција и самоодбрана против насилството

deca_201311199425

Последни вести

Во периодот од 23-25 септември 2014 година во Скопје се одржа работилница на тема ”Превенција и самоодбрана против насилството”, која беше организирана под покровителство на Канцеларијата на полициското аташе при Амбасадата на Италија во земјава, а финансирана од страна на TAIEX инструментот на Европската Комисија.

Целта на оваа обука беше да им овозможи на вработените во Министерството за внатрешни работи поефикасно препознавање на потенцијалните напаѓачи, а со тоа превентивно и навремено спречување на напад и тоа, како на нив директно, така и напад насочен кон други лица.

На завршната церемонија на доделување на сертификатите, покрај учесниците од МВР и експертите од Италија, Велика Британија и Франција, присуствуваа и aмбасадорот на Италијанската Република во Македонија, Н.Е. Ернесто Белили, како и pомошникот министер за Европска Унија и меѓународна соработка, г-дин Сали Рамадани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести