вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Работилница „Запознај ја шумата“ во скопската ЗОО

Промотивна-слика

Последни вести

Зоолошка градина Скопје организира работилница „Запознај ја шумата“ за воспитувачи и оделенски наставници до 4то одделение

Зоолошката градина Скопје ќе ги збогати своите содржини за посетителите во рамките на проектот „Истражи ги македонските шуми и биди во допир со природата“
Предвидени се неколку позначајни активности:

– Во тек е изградба на едукативна патека преку која секој посетител ќе има можност да ја доживее шумата со сите сетила. Се планира патеката да биде отворена за посетители од 1ви Ноември.

– На 24ти септемвриво едукативниот центар на Зоолошка градина ќе се одржиработилница на тема „Запознај ја шумата“ за воспитувачи од повеќе скопски градинки и оделенски наставници до 4то одделение. Учесниците на работилницата ќе добијат сертификат, а потоа во соработка со едукативниот центар ќе можат да ги повторуваат содржините на следните работилници кои ќе се одржат со организирани групи деца.

– За воспитувачите и сите оние кои работат со деца ќе биде подготвен краток прирачниксо кој преку игра децата ќе имаат можност да се запознаат со шумата и нејзините жители.

Проектните активности се поддржани од Фондацијата за Поврзување на природни вредности и луѓе – CNVP и издавачката куќа Арс Ламина публикации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести