вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Работната недела во Хрватска се скратува за два дена!

2010HrvatskaMOS_428x269_to_468x312

Последни вести

Во Хрватска се скратува работната недела за два дена!

Владата во Хрватска го усвои предлог законот, чија цел е да се зачува бројот на работни места со кој петок е неработен ден, а исто така можеби и четврток да биде прогласен за неработен.

На работникот на кој му е скратена работната недела, како и досега, ќе му биде исплатена разликата за точниот број работни часови што му се намалени.

Новина во однос на досегашното решение е во тоа што поддршката за зачувување на работни места може да се користи 12, наместо досегашните шест месеци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести