среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Работнички без предност на реваншот против Хелсинки

rabotnicki

Поврзани вести

Македонскиот фудбалски шампион Работнички ремизираше против финскиот Хелсинки во првиот натпревар од второто квалификациско коло воЛигатана шампионите. Македонскиот и финскиот шампион одиграа без голови 0:0 на Арената „Филип Втори“ по што патникот во третото коло ќе биде одлучен во реваншот на гостински терен на 23 јули.

Финците упатија десет удари кон голот на “романтичарите” од кои шест во рамките на голот на Дамјан Шишковски, наспроти деветте обиди на Работнички, од кои два во рамките на голот на Данецот Михаел Тернес.

„Не успеавме да создадеме предност на првиот натпревар, но и немаме негатива. Поминаа првите 90 минути, по кои одигравме0:0 и им реков на фудбалерите да продолжат да веруваат се додека постојат какви било шанси за пласман во следната рунда. Најмалку мислиме да се предадеме, бидејќи ова не беше нашата најдобра игра поради преимпресионираноста на фудбалерите од фактот дека станува збор за ЛШ. Но, сега имаат претстава за противникот и верувам дека ќе го покажат вистинското лице во реваншот” изјави тренерот Игор Ангеловски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести