сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Работнички обезбеди место во плејофот

E8134157188F5744831DC257639A3211

Последни вести

Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички триумфираше над Кожув во последното коло од Суперлигата со 69:66 и се пласира во плејофот.

Работнички овој натпревар го играше без суспендираниот Дарко Соколов, а уште во првата четвртина остана и без услугите на Марко Симоновски, кој го повреди скочниот зглоб.

Ова беше причина избраниците на Емил Рајковиќ да постигнат само 10 поени во првите десет минути. Сепак, во вториот период домаќините се пронајдоа себеси, проработе и шутот и на полувреме заминаа со предност од 31:24.
Работнички имаше водство од 67:52, на нешто помалку од четири минути до крајот на средбата. Но, Кожув направи серија од 11:0 и се избори за неизвесна завршница во која домаќините ја однесоа победата. Најефикасен во домашниот тим беше Горан Икониќ со 22 поени, додека кај Кожув се истакна Игор Мијајловиќ со 20 уфрлени кошеви.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести