среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Работнички пресилен за Карпош Соколи

hitportal-prva-kosarkarska-liga2

Поврзани вести

Кошаркарите на Работнички ја забележаа најубедливата победа во 15. Коло во Првата кошаркарска лига, откако го торпедираше Карпош Соколи со 106:53. Гостите допатуваа како апсолутни аутсајдери во „Градски парк“, но никој не ни помислуваше дека ќе загубат со 53 поени разлика.
Интересно е дека Карпош Соколи беше достоен ривал во првата четвртина што домаќините ја добија само со 27:22, но потоа за дваесет минути игра гостите постигнаа само 14 поени (осум во вториот, шест во третиот период), што беше искористено за Работнички да стигне до преубедлива победа.
Најефикасен во тимот на Работнички беше Икониќ со 20 поени, Красиќ постигна 16, додека Соколов и Петровски го завршија натпреварот со по 15 поени.
Резултати: Куманово – Пелистер 97:91, Лирија – Вардар Апаве 87:82, Струмица – Кожув 64:81, Фени Индустри – Македонија Мл. 98:71.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести