понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Работнички се збогува со Европа

Второто квалификациско коло од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони се покажа како непремостлива преча за актуелниот шампион на Македонија, тимот на Работнички.

Football - UEFA Champions League - Qualifiers - HJK vs Rabotnicki

Последни вести

Второто квалификациско коло од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони се покажа како непремостлива преча за актуелниот шампион на Македонија, тимот на Работнички.

Иако дадоа се од себе, особено во вторите 45 минути, избраниците на Игор Ангеловски доживеаа минимален пораз од 2:1 во реванш дуелот против шампионот на Финска, тимот на Хелсинки.
Првиот дуел во Скопје заврши без погодоци, а вината за елиминацијата, нашиот претставник може да ја побара во очајнта игра во првите 45 минути.
Домаќинот дојде до посакуваното водство во 22 минута, со погодокот на Робин Лод, а само четири минути подоцна во листата на стрелците се запиша и Валтери Морен.
Почесниот погодок за Работнички, постигнат на стартот од второто полувреме беше дело на искусниот играч за врска, Стефан Вујчиќ.
Со сигурниот триумф од 2:0 во реванш дуелот против преставникот на БиХ, Зрински, пласман во следното коло обезбеди шампионот на Словенија, тимот на Марибор, а вториот погодок на натпреварот беше дело на репрезентативецот на Македонија, Агим Ибраими, кој успешно го изведе ударот од белата точка.
Резултати: Актобе – Динамо Т.3:0 (вкупно 4:0), Вентспилс – Малме 0:1 (0:1), Хелсинки – Работнички 2:1 (2:1), Стеауа – Стромгодсет 2:0 (3:0), Марибор – Зринјски 2:0 (2:0), Сент Патрик – Легија 0:5 (1:6).

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести