сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Работнички им се врати на победите, шампионот се “прошета” низ Кратово

Шкендија и Вардар остварија нови првенствени победи на Чаир и во Кратово, а и Работнички се врати на победничките патеки.

Работнички им се врати на победите

Работнички им се врати на победите

Поврзани вести

Работнички им се врати на победите. “Романтичарите” со триумф од 2:0 над Металург го прославија 78-от роденден на клубот од Дебар Маало.

Мите Цикарски од пенал во 45-та минута донесе водство за домашните, а во тие моменти гостите останаа и со играч помалку поради исклучувањето (два жолти картони) на Дарко Илиевски. Во 48-та минута Баже Илијоски зголеми на 2:0, а подоцна истиот играч не успеа да реализира и пенал.

Вардар очекувано славеа на гостувањето во Кратово против Силекс.

Шампионот лесно го освои Кратово

Шампионот лесно го освои Кратово

Немања Мијушковиќ во 30-та минута го отвори резултатот, а Хофханес Хамбарџумјан во 66-та минута го постигна вториот гол за актуелниот шампион, со кој и беше решен мечот. Во завршницата и Јасир Асани се запиша меѓу стрелците.

Прва лига, резултати 9-то коло:

Силекс – Вардар 0:3

Шкупи – Шкендија 0:2

Работнички – Металург 2:0

Ренова – Брегалница 1:1

Х. Турново – Младост ЦД 1:0

Табела: Шкендија 24, Вардар 23, Силекс 13, Младост ЦД 12, Шкупи 11, Работнички 10 (-1), Брегалница 10, Х.Турново 9, Ренова 6, Металург 5.

Најчитани вести