среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Рација во кумановско: Затворени четири спортски обложувалници

Полицијата истакна дека обложувалниците не поседуваат решение за наплатно-исплатно место согласно Законот за игри на среќа, ниту пак имаат фискални каси.

g_policija

Поврзани вести

Во четири спортски обложувалници во кумановските села Оризаре, Отља, Матејче и Опае викендов била спроведена рација од страна на кумановската полиција и инспектори од Државен инспекторат при Управата за јавни приходи.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во саботата е спроведена акциска контрола во четири спортски обложувалници на подрачјето на Општина Липково и тоа во селата Оризаре, Отља, Матејче и Опае при што е констаирано е дека сите објекти работеле нелегално без лиценца за работа издадена од Министерство за финансии.

Полицијата истакна дека обложувалниците  не поседуваат решение за наплатно-исплатно место согласно Законот за игри на среќа, ниту пак имаат фискални каси.

Против организаторите и сопствениците на спортските обложувалници ке бидат поднесени соодветни пријави, додека пак од страна на УЈП ке бидат изречени соодветни глоби.

Акцијата била спроведена  од страна на полициските службеници од СВР Куманово во содејство со инспектори од Државен инспекторат при Управата за јавни приходи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести