четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Радаритe го пребараа мапираното дно на океанот, од авионот ни трага. Што понатаму?

Потрагата по мистериозно исчезнатиот авион е влезена во многу потешка фаза на пребарување на широкото подрачје на океанот.

okean

Поврзани вести

Радарите пребараа 95 отсто од подрачјето на Индискиот океан за кој постои сомнеж дека падна авионот на исчезнатиот малезиски авион на летот МХ370. Официјалните лица се обидуваат да осмислат нов начин за потрагата да продолжи, додека многумина сметаат дека веројатно ќе поминат години пред авионот да се најде.

Потрагата за исчезнатиот малезиски авион ќе се оддолжи на повеќе години, изјави висок америкаснки службеник.

Подводната потрага на западното подрачје на Австралија не даде никакви резултати, пренесува Ројтерс.Потрагата по мистериозно исчезнатиот авион е влезена во многу потешка фаза на пребарување на широкото подрачје на океанот.

„Ние се сконцентриравме на мало подрачје и не најдовме ништп. Сега мораме да се вратиме на големо подрачје за кое ќе бидат потребни години,“ изјавил висок американски претставник на безбедносните сили.

Но Малезија мора да одлучи како ќе продолжи со потрагата како и дали ќе се вклучат уште подморници роботи.

Авионот кој со 239 патници леташе од Куала Лумпу до Пекинг на 8 март мистериозно исчезна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести