четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Радванска елиминирана, Новак и Роже во 1/8 финале

1246129-26913414-2560-1440

Последни вести

Елиминацијата на третата носителка на вториот грен слем турнир Ролан Гасос, Пољачката Агњешка Радванска. Таа во третот коло на турнирот во Париз е елиминирана од 72. тенисерка во светот Хрватката Ајла Томљановиќ со 6:4, 6:4.

Хрватката на Реолан Гарос игра во одлична форма, откако во првото коло ја совада поранешната шампионска Италијанката Франческа Скијавоне , а во второто коло беше подобра од 32 . носителка Русинката Елена Веснина.

На машкиот дел од турнирот вториот носител и еден од фаворитите за освојување на титулата Србинот Новак Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето, откако славеше над Хрватот Марин Чилиќ со 6:3, 6:2, 6:7, 6:4. Еден сет загуби и Швајцарецот Роже Федерер, кој во четири сета го доби дуелот со Димитри Турсунов со 7:5, 6:7, 7:6, 6:4.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести