недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Рафаел Надал го најави својот “камбек”

nadal

Поврзани вести

По подолга пауза, љубителите на тенисот ќе имаат прилика да уживаат во игрите на најдобриот шпански тенисер Рафаел Надал, кој најави дека ќе се врати на терените следната недела, за АТП-турнирите во Пекинг и Шангај. Вториот светски рекет не одиграл ниеден меч уште од осминафиналето на Вимблдон, во јули, кога загуби од Австтралиецот Ник Кирјос.

Повредата на дланката беше причината за неговото отсуство од турнејата низ Америка и од УС Опен.

„Рафаел ќе игра во Пекинг и Шангај. Нема големи очекувања, но тоа се добри вести поради враќањето на теренот,“ објави Б1ПР агенцијата.
Турнирот во Пекинг почнува в понеделник, а веднаш потоа на распоредот е турнирот во Шангај. Дотогаш, Надал ќе одигра два егзибиска меча против Жо-Вилфрид Цонга во Казахстан.

Ако се чувствува добро и по турнирите во Кина, Надал до крајот на сезоната го очекуваат настапи во Базел, Париз и на завршниот Мастерс во Лондон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести